Հայաստանի արտահանման ապահովագրական գործակալությունը (ՀԱԱԳ) և ՀԱՅԲԻԶՆԵՍԲԱՆԿԸ կխթանեն ՀՀ արտահանումը
«ՀԱՅԲԻԶՆԵՍԲԱՆԿ» ՓԲԸ-ն և Հայաստանի արտահանման ապահովագրական գործակալությունն այսօր (ՀԱԱԳ) ստորագրեցին համագործակցության համաձայնագիր, որի արդյունքում Բանկը կկարողանա ֆինանսավորել գործակալության թողարկած ապահովագրական վկայագրերով Հայաստանից արտահանում իրականացնող ընկերություններին:
ՀԱՅԲԻԶՆԵՍԲԱՆԿԻ Վարչության նախագահ Արսեն Միքայելյանը նշեց, որ արտահանման ապահովագրությունը հնարավորություններ է ընձեռելու բանկին ավելի պարզեցված ընթացակարգով իրականացնելու դրամական միջոցների ֆինանսավորում (արտահանման ֆակտորինգ) արտահանող ընկերությունների հետ: Նրա խոսքով՝ բանկի կողմից առաջարկվող պրոդուկտը նվազագույնի է հասցնելու բանկի և  արտահանողի ռիսկերը, ինչի շնորհիվ բիզնեսը կարող է աճ գրանցել և շարունակել իր գործունեությունը:
«Հայաստանի արտահանման ապահովագրական գործակալություն» ԱՓԲԸ գործադիր տնօրեն Վազգեն Աբգարյանն էլ նշեց, որ գործակալությունը ստեղծվել է ՀՀ արտահանումը խթանելու առաքելությամբ:
ՀԱՅԲԻԶՆԵՍԲԱՆԿԻ և «Հայաստանի արտահանման ապահովագրական գործակալություն» ԱՓԲԸ միջև ստորագրված համագործակցության համաձայնագրի միջոցով կազմակերպությունները կմիավորեն ջանքերը՝ ուղղված ՀՀ ռեզիդենտ տնտեսվարող սուբյեկտների կողմից արտադրության ավելացմանը, արտահանման խթանմանը և նոր շուկաներ մուտք գործելուն նպաստող համատեղ ֆինանսական ծառայությունների ներդրմանը։
Գործակալության ապահովագրությամբ ծածկվում են օտարերկրյա գնորդի չվճարման ռիսկերը՝ պայմանավորված առևտրային (սնանկություն, անվճարունակություն կամ առանց իրավական հիմքի վճարումից հրաժարում) և քաղաքական (բնական աղետներ, վարչական որոշումներ, առևտրի սահմանափակումներ և այլն) ռիսկերով։ Գործակալության կողմից ներդրված նախաարտահանման ֆինանսավորման ապահովագրության ծառայությամբ ՀՀ առևտրային բանկերը հնարավորություն են ստանում առանց գրավային ապահովածության իրականացնել արտահանողի վարկավորում՝ ուղղված արտադրության համար անհրաժեշտ շրջանառու միջոցների ձեռքբերմանը։
ՀԱՅԲԻԶՆԵՍԲԱՆԿԸ հավատարիմ մնալով իր առաքելությանը՝ իր գործով փորձում է նպաստել Հայաստանի Հանրապետության տնտեսական զարգացմանը, մասնավորապես համագործակցելով Հայաստանի Հանրապետության տարածքում գործող տնտեսավարող սուբյեկտների հետ` վարկավորելով և որակյալ բանկային ծառայություններ մատուցելով նրանց:

Экспортное страховое агентство Армении (ЭСАА) и АРМБИЗНЕСБАНК будут способствовать экспорту РА
ЗАО “АРМБИЗНЕСБАНК” и Экспортное страховое агентство Армении (ЭСАА) подписали сегодня Соглашение о сотрудничестве, в результате которого Банк сможет финансировать компании, осуществляющие экспорт из Армении страховыми полисами, выпущенными Агентством.
Как отметил Председатель правления ЗАО «АРМБИЗНЕСБАНК» Арсен Микаелян, экспортное страхование позволит Банку осуществлять финансирование денежных средств (экспортный факторинг) с экспортирующими компаниями посредством более упрощенной процедуры. По его словам, предлагаемый Банком продукт снизит риск Банка и экспортера до минимума, вследствие чего бизнес может зарегистрировать рост и продолжить свою деятельность.
Исполнительный директор СЗАО “Экспортное страховое агентство Армении” Вазген Абгарян упомянул, что Агентство было основано с миссией содействия экспорту РА.
Посредством Соглашения о сотрудничестве, подписанного сегодня между ЗАО «АРМБИЗНЕСБАНК» и “Экспортным страховым Агентством Армении”, компании объединят свои усилия, нацеленные на увеличение производства со стороны хозяйствующих субъектов-резидентов РА, содействие экспорту и внедрение совместных финансовых услуг, способствующих выходу на новые рынки.
Страхованием Агентства покрываются риски неуплаты иностранными покупателями, обусловленные коммерческими (банкротство, неплатежеспособность или отказ от уплаты без правовой основы) и политическими (стихийные бедствия, административные решения, торговые ограничения и т.п.) рисками. С услугой страхования предэкспортного финансирования, внедренной Агентством, коммерческие банки РА получают возможность осуществлять кредитование экспортера, нацеленное на получение необходимых для производства оборотных средств, без залогового обеспечения.
АРМБИЗНЕСБАНК, оставаясь верной своей миссии, старается содействовать экономическому развитию Республики Армении, в частности, при сотрудничестве с хозяйствующими субъектами, действующими в Республике Армения, предоставляя им кредиты и качественные банковские услуги.