Արտաքին աուդիտի ընտրության հրապարակային մրցույթ
«ՀԱՅԲԻԶՆԵՍԲԱՆԿ» ՓԲԸ-ն հայտարարում է աուդիտորական ծառայություն իրականացնող  կազմակերպության ընտրության մրցույթ:
Մրցույթի կազմակերպման վայրը (հասցեն).
ՀՀ, ք. Երևան, Նալբանդյան 48:
Մրցույթով կնքվելիք պայմանագրի առարկան.
«ՀԱՅԲԻԶՆԵՍԲԱՆԿ» ՓԲԸ 2015թ. ֆինանսական հաշվետվությունների աուդիտի իրականացում, որը ներառում է.
• ֆինանսական հաշվետվություններում արտացոլված տեղեկատվության և բացահայտումների հիմքերի հետազոտումը,
• ֆինանսական հաշվետվությունների կազմման ժամանակ կիրառված հաշվապահական հաշվառման սկզբունքների, Բանկի ղեկավարության կողմից կատարված էական գնահատումների և ֆինանսական հաշվետվությունների ներկայացման գնահատումը,
• ՀՀ Կենտրոնական բանկ ներկայացվող հաշվետվությունների արժանահավատության ստուգումը,
• աուդիտորական եզրակացության և աուդիտորական հաշվետվության (նամակ Բանկի ղեկավարությանը) կազմումը:
Աուդիտի ընդգրկման բնագավառներն են` Բանկի հաշվապահական հաշվեկշիռը, հաշվետու ժամանակաշրջանի ֆինանսական արդյունքները, սեփական կապիտալում փոփոխությունների և դրամական միջոցների հոսքերի մասին հաշվետվությունները, ֆինանսական հաշվետվություններին կից ծանոթագրությունները, Բանկի կողմից ՀՀ ԿԲ ներկայացվող հաշվետվությունները:
Մրցույթի հայտերի ընդունման ժամանակահատվածը՝
24.09.2015 թվականից մինչև 07.10.2015թ. ներառյալ, յուրաքանչյուր աշխատանքային օր` ժամը 10:00-ից մինչև 17:00:
Մրցույթի հաղթողին որոշելու կարգը.
Մրցույթի հաղթող է ճանաչվում լավագույն պայմաններ առաջարկած մասնակիցը, որը  հաստատվում է “ՀԱՅԲԻԶՆԵՍԲԱՆԿ” ՓԲԸ Ընդհանուր ժողովի կողմից:
Մրցույթի հայտերը բացելու և ամփոփելու կարգը.
Մրցույթի հայտերը կբացվեն և արդյունքները կամփոփվեն 08.10.2015թ.: Բանկի խորհուրդը պետք է գնահատի, ամփոփի աուդիտորական կազմակերպությունների առաջարկությունները և դրանք ներկայացնի Բանկի բաժնետերերի Ընդհանուր ժողովի հաստատմանը:
Մրցույթի  հայտերի  ներկայացման կարգը .
Մրցույթի հայտը ներկայացվում է փակ ծրարով` ծրարի վրա նշելով.
Մրցույթին մասնակցելու համար անհրաժեշտ փաստաթղթերի և տեղեկությունների ցանկը.
-           հայտի ծրարում առկա փաստաթղթերի ցանկը և էջերի քանակը,
-           մրցույթի մասնակցի տվյալները, այդ թվում՝ անվանումը, գտնվելու վայրը (հասցեն), հեռախոսահամարը.
-           Հայաստանի Հանրապետության տվյալ կազմակերպության կողմից աուդիտի անցկացման առնվազն 5 տարվա փորձի մասին տեղեկություններ, սակայն նշված չափանիշը չի տարածվում միջազգային ճանաչում ունեցող սուդիտորական կազմակերպությունների վրա,
-           Անկախ պետությունների համագործակցության (ԱՊՀ) և անցումային տնտեսությամբ երկրներում բանկերի աուդիտի անցկացման փորձի մասին տեղեկություններ,
-           աուդիտորական կազմակերպության պատասխանատու աուդիտոր(ներ)ի որակավորման մակարդակի և աշխատանքային փորձի վերաբերյալ տեղեկություններ. աուդիտորական կազմակերպության պատասխանատու աուդիտորը պետք է ունենա ֆինանսական կազմակերպության աուդիտորի առնվազն 3 տարվա աշխատանքային փորձ և առնվազն 5 բանկի կամ ապահովագրական ընկերության աուդիտի իրականացման փորձ և միջազգային հաշվապահական և/կամ աուդիտորական որոկավորման փուլերի առնվազն կեսը ավարտած լինելու փաստը հավաստող փաստաթուղթ (վկայական),
-           աուդիտորական խմբում ներգրավվելիք աշխատակիցների որակավորման մակարդակի և աշխատանքային փորձի վերաբերյալ տեղեկություններ: Աուդիտորական խումբ ներգրավված աշխատակիցների առնվազն կեսը պետք է ունենան աուդիտորական կազմակերպության երեք տարվա աշխատանքային փորձ և միջազգային հաշվապահական և/կամ աուդիտորական որակավորման փուլերի առնվազն կեսը ավարտած լինելու փաստը հաստատող փաստաթուղթ կամ Հայաստանի աուդիտորների և հաշվապահների ասոցիացիայի կամ ՀՀ կառավարության կողմից լիազորված մարմնի կողմից տրված աուդիտորի որակավորում,
-           աուդիտորական uտուգման իրականացման մեթոդները, աուդիտի անցկացման և աուդիտորական եզրակացության ներկայացման ժամկետները, աուդիտի ընդգրկման բնագավառները,
-           աուդիտի ծառայության գինը` ներառյալ հարկերը և այլ ծախսերը, վճարման կարգն ու պայմանները:
Մրցույթի մասնակցության համար նախավճարի չափ սահմանված չէ:
Մրցույթում որևէ ծածկագիր առկա չէ:
Լրացուցիչ տեղեկությունների համար դիմել` “ՀԱՅԲԻԶՆԵՍԲԱՆԿ” ՓԲԸ` ք. Երևան, Նալբանդյան փողոց, 48, 101 սենյակ, կամ զանգահարել +374 10 59-20-04 հեռախոսահամարով` Վարչության նախագահի տեղակալ - Ֆինանսական դեպարտամենտի տնօրեն Մ. Սահակյանին (էլ. փոստի հասցե` manvel.sahakyan@armbusinessbank.am):
«ՀԱՅԲԻԶՆԵՍԲԱՆԿ» ՓԲԸ Արտաքին աուդիտի ընտրության կարգին ծանոթանալու և դրա պատճենը ստանալու համար ցանկացողները կարող են դիմել «ՀԱՅԲԻԶՆԵՍԲԱՆԿ» ՓԲԸ Խորհրդի նախագահի օգնականին` զանգահարելով հետևյալ հեռախոսահամարով` +374 10 59 20 01:

Проведение публичного конкурса по выбору внешенго аудитора
Предмет договора, заключаемого в соответствии с конкурсом – Проведение аудита финансовой отчетности 2015г. ЗАО «АРМБИЗНЕСБАНК», который включает в себя:
•           изучение отраженной в финансовых отчетах информации и оснований раскрытий,
•           оценка применных во время составления финансовых отчетов принципов бухгалтерского учета, осуществленной руководством Банка существенной оценки и представления  финансовых отчетов,
•           проверка достоверности отчетов, представляемых в Центральный банк РА,
•           составление аудиторского заключения и аудиторского  отчета (письмо руководству Банка).
•           сферы охвата аудита -  бухгалтерский баланс Банка, финансовые результаты отчетного периода, отчеты об изменениях в собственном капитале и потоках денежных средств, примечания к финансовой отчетности, отчеты представляемые Банком в ЦБ РА.
Заявки на участие в конкурсе принимаются:
Каждый рабочий день с 24.09.2015г. по 07.10.2015г., с 1000 до 1700.
Порядок определения победителя конкурса
Победителем конкурса будет признан участник предложивший лучшие условия, которого утверждает  Общее собрание ЗАО «АРМБИЗНЕСБАНК».
Порядок открытия заявок и подведения итогов
Конверты с заявками конкурса будут вскрыты и итоги конкурса будут подведены 08.10.2015г. Совет банка должен оценить и резюмировать предложения аудиторских компаний и представить их на утверждение Общего собрания акционеров Банка.
Порядок представления заявок
Заявка на участие в конкурсе подаются в закрытом конверте, на котором необходимо указать:
-          место (адрес) подачи заявки на участие в конкурсе, указанное в публичном извещении о конкурсе,
-          название конкурса,
-          наименование, местонахождение, номер телефона или иные средства связи заявителя.
Перечень документов и сведений, необходимых для участия в конкурсе
В заявке на участие в конкурсе, как минимум, должна содержаться следующая информация:
-          Перечень и количество страниц документов,  имеющихся в конверте заявки,
-          Данные участника конкурса, в том числе наименование, местонахождение (адрес), номер телефона,
-          Информация о по крайней мере 5-илетнем опыте данной организации Республики Армения в проведении аудита, однако данный критерий не распространяется на аудитроские организации, имеющих международное признание,
-          Информация об опыте проведения аудита банков в странах СНГ и странах с переходной экономикой,
-          Информация об уровне квалификации и трудовом опыте ответственн(ых)ого аудитор(ов)а аудиторской организации, ответственный аудитор аудиторской организации должен иметь как минимум 3-хлетний опыт работы в качестве аудитора финансовой организации и опыт проведения аудита по крайней мере в 5-и банках или страховых компаниях, а также должен иметь документ (сертификат), удостоверяющий факт завершения как мминимум половины этапов прохождения международной бухгалтерской и/или аудиторской квалификации.
-          Информация об уровне квалификации и трудовом опыте сотрудников,  которые будут включены в аудиторскую группу. Не менее половины сотрудников,  включенных в аудиторскую группу, должны иметь 3-хлетний опыт работы в аудиторской организации, а также документ, удостоверяющий факт завершения как мминимум половины этапов прохождения международной бухгалтерской и/или аудиторской квалификации или квалификацию аудитора, выданная  Ассоциацией аудиторов и бухгалтеров Армении или уполномоченным органом Правительства РА,
-          Методы проведения аудиторской проверки, сроки проведения аудита и представления аудиторского заключения, сферы охвата аудита,
-          Стоимость аудиторских услуг, включая налоги и прочие издержки, порядок и условия оплаты.
Размер задатка для участия в конкурсе не установлен.
В конкурсе кодового номера не существует.
Для дополнительной информации обращайтесь в ЗАО «АРМБИЗНЕСБАНК»: г. Ереван, улица Налбандян 48, комната 101, или звоните Заместителю председателя Правления-директору  Финансового департамента г-ну Манвелу Саакяну по номеру +37410 59-20-04 (эл. почта manvel.sahakyan@armbusinessbank.am).
Желающие  ознакомиться с порядком ЗАО «АРМБИЗНЕСБАНК» по выбору независимой аудиторской компании или получить его копию, могут обращаться помощнику Председателя совета  ЗАО «АРМБИЗНЕСБАНК» позвонив по номеру +37410 59 20 01.