ՀԱՅԲԻԶՆԵՍԲԱՆԿԸ ԿՆՔԵԼ Է ՇՐՋԱՆԱԿԱՅԻՆ ՀԱՄԱՁԱՅՆԱԳԻՐ ՉԵԽԱԿԱՆ ԱՐՏԱՀԱՆՄԱՆ ԲԱՆԿԻ ՀԵՏ
Չեխական Արտահանման Բանկի և «ՀԱՅԲԻԶՆԵՍԲԱՆԿ» ՓԲԸ միջև ստորագրվել է Շրջանակային համաձայնագիր, ըստ որի՝  մշակվել են բարենպաստ պայմաններ Հայաստանի Հանրապետություն չեխական ապրանքների ներմուծումը ֆինանսավորելու համար:
Ֆինանսավորման գրավիչ պայմաններից  են գործարքի  անհամեմատ ցածր արժեքը, հատկապես ֆինանսավորման տարեկան ցածր տոկոսադրույքը  և երկարաժամկետայնությունը (մինչև 10 տարի):
Շրջանակային համաձայնագրից  բխող պայմանները փոփոխական են. դրանք կախված են գործարքի ինդիկատիվ առանձնահատկություններից և գործարքի հաստատման փուլում ենթակա են հստակեցման չեխական բանկի կողմից:
ՀԵՏԳՐՈՒԹՅՈՒՆ
Չեխական Արտահանման Բանկը մասնագիտացված ֆինանսական կազմակերպություն է, որը ստեղծվել է 1995 թվականին Չեխիայի Հանրապետության կառավարության նախաձեռնությամբ, տեղական ապրանքների արտահանումը խթանելու նպատակով:
Բանկի ակտիվները 2013թվականի դրությամբ կազմում են 4,332.9 մլն ԱՄՆ դոլար, իսկ կապիտալը՝ 204.5 մլն ԱՄՆ դոլար:

АРМБИЗНЕСБАНК И ЧЕШСКИЙ ЭКСПОРТНЫЙ БАНК ПОДПИСАЛИ РАМОЧНОЕ СОГЛАШЕНИЕ
Чешский Экспортный Банк и ЗАО “АРМБИЗНЕСБАНК” подписали Рамочное соглашение, в рамках которого предусматривается создание таких привлекательных условий для финансирования импорта чешских товаров в Армению, как относительно низкая стоимость сделки, в особенности низкая годовая процентная ставка финансирования и долгосрочность (до 10 лет).
Условия, вытекающие из рамочного соглашения, переменны в зависимости от индикативной специфики сделки и подлежат уточнению со стороны чешского банка на этапе утверждения сделки.
О компании «Чешский Экспортный Банк», Чехия: «Чешский Экспортный Банк» (ЧЭБ) – специализированная финансовая организация, которая была основана в 1995 году по инициативе правительства Чешской Республики с целью стимулирования экспорта чешских товаров.
Активы банка по состоянию на 2013 год составляют 4,332.9 млн долларов США, а капитал - 204.5 млн долларов США.