«Երբ առաջնահերթությունը զարգացումն է՝ պետք է ռիսկի դիմել»
Հարցազրույց «ՀԱՅԲԻԶՆԵՍԲԱՆԿ» ՓԲԸ Խորհրդի անդամ, Աուդիտի և ռիսկերի կոմիտեի նախագահ Արիել Սերջիո Դավիդոֆֆի հետ
Հայաստանը փոքր երկիր է, որի բանկային ոլորտը բավականին մրցակցային է, միևնույն ժամանակ՝ զգայուն արտաքին ռիսկերի նկատմամբ: Ձեր կարծիքով, որն է նշված երկու գործոնների ազդեցության պայմաններում բանկային համակարգում կայունություն պահպանելու բանաձևը:
Այո, բանկային շուկան փոքր է, բայց շատ մրցակցային:
Ռիսկերը Հայաստանի նման երկրների համար ազդեցիկ են, քանի որ ներկրող երկիր է, արտարժութային հոսքերը շատ են, գնաճային ռիսկերը՝ մեծ:
Պետք է ասել, որ ՀՀ կենտրոնական բանկի կողմից կարգավորումն ու վերահսկողությունը մեծ դեր ունեն համակարգի կայունության պահպանման մեջ. համակարգն առաջնորդվում է Բազելյան կոմիտեի սահմանված միջազգային նորմատիվներով:
Այսօր աշխարհում փուլ առ փուլ ներդրվում են Բազելյան նոր ստանդարտներ, որով խստագույն պահանջներ են ներկայացվում բանկային համակարգի նկատմամբ և դրանցից անմանս չի կարող մնալ նաև Հայաստանը: Մի կողմից սա ապահովում է բանկային համակարգի հուսալիությունը, որովհետև նորմատիվները խիստ են, մյուս կողմից՝ բերում է բարձր տոկոսների, բանկային համակարգի արդյունավետության նվազման: Սակայն, ինչպես ասում են, հուսալիության համար պետք է վճարել:
Վերջին մեկ տարվա ընթացքում՝ աշխարհում տեղի ունեցող իրադարձությունների ֆոնին հայկական բանկային համակարգը հայտնվել է խաչմերուկում. դա բերում է լրացուցիչ մուտքերի և այս ժամանակահատվածի համար ապահովում է բանկերի ֆինանսական կայունությունը:
Այս պահին Հայաստանի բանկային համակարգը, թերևս, տնտեսության ամենակայուն և հուսալի ոլորտներից մեկն է, որտեղ զգալի կապիտալ է մուտք գործել:
Հետաքրքիր է, իսկ հուսալիությունը որքանով է առաջնային գործոն՝ թե΄ կյանքի տարբեր դրվագներում որոշում կայացնելիս, թե΄ տնտեսվարողների գործունեությունը համակարգելիս:
Հարցին կարելի է երկակի նայել: Եթե որոշում կայացնողները պահպանողական մարդիկ են, և առաջնահերթությունը ոչինչ չկորցնելն է՝ այո, հուսալիությունն առաջնային գործոն է: Սակայն, երբ առաջնահերթությունը զարգացումն է, պետք է ռիսկի գնալ:
«Ռիսկի գիտակցված ընդունումը ենթադրում է բացարձակ թափանցիկություն և փաստերի օբյեկտիվ գնահատում, հստակ սահմանված պատասխանատվության շրջանակ կառավարման ներքին ողջ շղթայում, և դա կհանգեցնի համագործակցության համար առավել բաց, ճկուն և հաջողակ կազմակերպություն ունենալուն», - սա է ռիսկի մշակույթը, որը ըստ պրն Դավիդոֆֆի, պետք է շարունակվի ներդրվել Բանկում:
Այսօր բանկերը գնում են թվայնացման ուղղությամբ, ՀԱՅԲԻԶՆԵՍԲԱՆԿԸ նույնպես, գտնվելով փոփոխությունների փուլում, իրականացնում է այդ գործընթացը՝ շեշտադրում կատարելով նորարարական տեխնոլոգիաների և թվային պրոդուկտների ոլորտին: Գործառնական ռիսկերի արդյունավետ կառավարման մասով ի՞նչ տեսակետներ ունեք:
Գործառնական ռիսկերի արդյունավետ կառավարումը սկսվում է ներքին կառուցվածքից: Յուրաքանչյուր ստորաբաժանում պետք է հստակեցնի այն ռիսկերը, որոնց բախվում է աշխատանքի ընթացքում, այդ ռիսկերը չեզոքացնելու կամ գրագետ և արդյունավետ մեթոդների օգնությամբ և կիրառմամբ շրջանցելու նպատակով: Ռիսկերի արդյունավետ կառավարման գործում կարևոր է յուրաքանչյուրի պատասխանատու աշխատանքը:
«Ժամանակն է, որ ռիսկերի կառավարիչները վերանայեն ռիսկերի ավանդական գնահատումը և դադարեն դիտարկել ռիսկերի կառավարումը՝ որպես ամսական, եռամսյակային կամ նույնիսկ տարեկան գործողություն՝ միտված ռիսկերի ռեեստրի թարմացմանը», - նշում է Դավիդոֆֆը՝ հատկանշելով, որ ռիսկերի կառավարիչները պետք է կենտրոնանան բիզնեսին հավելյալ արժեք փոխանցելու վրա՝ ինտեգրելով ռիսկերի քանակական վերլուծությունն ամենօրյա որոշումների կայացման գործընթացում:
Այս առումով հատկապես թիրախային է ՏՏ ստորաբաժանման համակարգված աշխատանքը, վերջինիս համագործակցությունը հատկապես այն ստորաբաժանումների հետ, որոնք պատասխանատու են հաճախորդների պրոֆեսիոնալ և անվտանգ սպասարկման համար:
Իսկապես, մենք շեշտադրում ենք կատարում նորարարական տեխնոլոգիաների և թվային լուծումների վրա. Բանկի ղեկավարությունը, բիզնես պրոցեսներն ավելի արագ և նվազագույն գործառնական ռիսկ կրելու նպատակով, խիստ կարևորում է առկա տեխնոլոգիաների անընդհատ թարմացումն ու նորերի ներդրումը: Այս ամենն, իհարկե, իրականացվում է` բոլոր ռիսկերը հաշվի առնելով: Ճիշտ եզրահանգումներ անելու համար մենք փորձում ենք գնահատել թվայնացման գործընթացները նաև հաճախորդի աչքերով:
Արդյոք հնարավո՞ր է ավտոմատացմամբ միայն ռիսկերի արդյունավետ կառավարումը: Միթե մարդկային միջամտության կարիքը չի լինելու:
Մարդիկ միշտ են պետք... Մարդիկ կատարելագործելու են թվային միջավայրը մեր իսկ ապահովության և անվտանգության համար: Նրանք շարունակելու են աշխատել՝ ուղղակի այլ ձևաչափով և այլ գործառույթներով:
«Պետք է զարգացնել «մեղավորներ չփնտրելու» մշակույթը», - այս թեզի կիրարկումը Դավիդոֆֆը հնարավոր է համարում գործընկերների հետ ակտիվ համագործակցության, մշտապես հասանելի լինելու և առաջացող ռիսկերի ու ներքին վերահսկողության ոլորտում առկա թերությունների մասին տեղեկացնելու պարագայում, ընդ որում՝ «մեղավորներ չփնտրելու» մշակույթի խրախուսումը և դրա վերաբերյալ Բանկի ներսում իրազեկումը շատ կարևոր է այնպիսի միջավայրի ստեղծման համար, որտեղ աշխատակիցներն իրենց անկաշկանդ կզգան ռիսկերին առնչվող խնդիրները քննարկելու տեսանկյունից:
Հայ հասարակության մի մասի վարքագիծը պահպանողական է: Որքանո՞վ են մարդիկ պատրաստ ֆինանսական նորարարություններին և ինչպե՞ս եք գնահատում այդ նորարարությունների ռիսկը:
Կարծում եմ, ոչ միայն հայերն են այդպիսին. բոլոր մարդիկ են փոփոխությունների նկատմամբ զգայուն:
Ես կարծում եմ, որ այսօր հնարավոր է թվային գործիքներն ու դրանց գործառույթները հարմարեցնել մարդկանց համար ընդունված և սովորական վարքագծին։ Նման գործիքների օգտագործումը պետք է հնարավոր լինի առանց ուղեցույցեր ուսումնասիրելու, դա պետք է լինի ինտուիտիվ:
Նոր սերունդը, իմ խորին համոզմամբ, արդեն իսկ լիարժեք ներգրավված է նորարարություններում, իսկ դժվարացողների համար անհրաժեշտ է ֆինանսական կրթության, հատուկ խորհրդատվության միջոցով սահուն անցում ապահովել, որպեսզի «խաղից դուրս չմնան»:
Ճշմարտությունն այն է, որևէ մեկը չպետք է ներդրումներ կատարի՝ նախքան հետևանքներն ամբողջապես ընկալելը:
Ամբողջ աշխարհը գնում է ֆինանսական համակարգի թվայնացման, գործառույթների և դրանց մեխանիզմների արդիականացման ուղիով: Դա թույլ է տալու ավելի արագ և արդյունավետ սպասարկել հաճախորդներին՝ ընդլայնելով մատուցվող ծառայությունների հնարավորությունները, ավելի լավ և առանց խոչընդոտների բավարարելով վերջիններիս պահանջները:

«Когда приоритет отдается развитию, надо идти на риск»
Интервью с Ариэлем Серджио Давидоффым, членом Совета ЗАО «АРМБИЗНЕСБАНК» Председателем Комитета по аудиту и рискам
Армения – небольшая страна, банковский сектор которой достаточно конкурентен, но в то же время чувствителен к внешним рискам. Какова, на Ваш взгляд, формула сохранения стабильности банковской системы с учетом вышеназванных двух факторов?
Вы правы. Банковский сектор ограничен, но в тоже время высококонкурентен.
Риски для таких стран как Армения значительны, поскольку она является страной-импортером с большими потоками иностранной валюты и высокими инфляционными рисками.
Надо отметить, что регулирование и контроль со стороны Центрального банка Армении играют большую роль в поддержании стабильности системы. Система руководствуется международными нормами, установленными Базельским комитетом.
Сегодня в мире поэтапно внедряются новые Базельские стандарты, согласно которым к банковской системе предъявляются жесткие требования, и Армения не может оставаться в стороне. С одной стороны, это обеспечивает надежность банковской системы, так как действуют жесткие нормативы, с другой стороны, это приводит к высоким процентным ставкам и снижению эффективности банковской системы. Однако, как говорится, за надежность приходится платить.
На фоне событий, происходящих в мире за последний год, банковская система Армении оказалась на перекрестке, что приводит к дополнительным финансовым поступлениям и обеспечивает финансовую устойчивость банков в течение данного периода.
Банковская система Армении на данный момент является, пожалуй, одним из самых стабильных и надежных секторов экономики, куда поступил значительный капитал.
Интересно, насколько важную роль играет надежность при принятии решений как в различных сферах жизни, так и при координации деятельности хозяйствующих субектов?
Вопрос можно рассматривать с двух точек зрения. Если лица, принимающие решения консервативны и приоритетом для них является избежание потерь, то основополагающим фактором, несомененно, является надежность. Однако, когда приоритетом является развитие, приходится рисковать.
«Осознанное принятие риска подразумевает абсолютную прозрачность и объективную оценку фактов, четкое определение ответвенности по всей цепочке внутреннего управления, что приведет к становлению более открытой для сотрудничества, устойчивой и успешной организации» — это культура риска, которая, по словам г. Давидоффа, будет продолжаться внедряться в Банке.
Сегодня банки движутся в сторону цифровизации и АРМБИЗНЕСБАНК, находясь в стадии перемен, также осуществляет данный процесс, делая акцент на инновационные технологии и цифровые продукты. Какова Ваша точка зрения относительно эффективного управления операционными рисками?
Эффективное управление операционными рисками начинается с внутренней структуры. Каждое подразделение должно определить риски, с которыми сталкивается в процессе работы, чтобы нейтрализовать эти риски или обойти их с помощью или же путем применения грамотных и действенных методов. Ответственная работа каждого важна для эффективного управления рисками.
«Риск-менеджерам пора переосмыслить традиционный подход к оценке рисков и перестать рассматривать управление рисками как ежемесячное, ежеквартальное или даже ежегодное мероприятие, направленное на обновление реестра рисков» - отметил г-н Давидофф, особо подчеркнув, что риск-менеджеры должны сосредоточиться на повышении эффективности предпринимательской деятельности путем интеграции количественного анализа рисков в повседневные процессы принятия решений.
В данном контексте большое значение имеет слаженная работа IT-отдела, и особенно его взаимодействие с подразделениями, ответственными за профессиональное и безопасное обслуживание клиентов.
Действительно, мы делаем акцент на инновационные технологии и цифровые решения: для ускорения бизнес-процессов и минимизации операционных рисков, руководство Банка уделяет особое внимание постоянному обновлению как уже существующих, так и и внедрению новых технологий. Все это, разумеется, осуществляется с учетом всех рисков. Для того, чтобы сделать правильные выводы, мы стараемся оценивать процессы цифровизации также и глазами клиента.
Возможно ли эффективное управление рисками только путем автоматизации? Неужели необходимости в человеческом вмешательстве не будет?
Люди нужны всегда... Они улучшат цифровую среду для нашей же собственной безопасности. Они будут продолжать работать, просто в другом формате и выполняя другие функции.
«Необходимо развивать «политику отказа от поиска виновных» — эту концепцию, по словам г-на Давыдоффа, можно реализовать на практике посредством активного взаимодействии с коллегами, доступности и информирования о возникающих рисках и недостатках в сфере внутреннего контроля. Более того, продвижение «политики отказа от поиска виновных» и повышение осведомленности относительно данного вопроса внутри Банка имеют важное значение с точки зрения создания среды, в которой сотрудники чувствуют себя непринуждённо при обсуждении вопросов, связанных с рисками.
Поведение части армянского общества консервативно. Насколько люди готовы к финансовым инновациям и как бы Вы оценили риски, связанные с этими инновациями?
Думаю, это присуще не только армянам: все люди чувствительны к переменам.
Я думаю, что сегодня можно адаптировать цифровые инструменты и их функции к приемлемому и привычному для человека поведению. Использование таких инструментов должно быть возможным без изучения инструкций, они должны быть интуитивно понятными.
Новое поколение, как я твердо убежден, уже полностью вовлечено в процесс инновации, а для тех, кто все еще испытывает затруднения, необходимо обеспечить плавный переход посредством финансового образования и специальных консультаций, чтобы они «не выбыли бы из игры». Правда в том, что никто не должен делать инвестиции, пока полностью не осознает последствия.
Весь мир движется по пути цифровизации финансовой системы, модернизации функциональных возможностей и их механизмов. Это позволит быстрее и эффективнее обслуживать клиентов, расширяя возможности предоставляемых услуг, а также лучше и без всяких препятствий отвечать требованиям клиентов.