ՀԱՅԲԻԶՆԵՍԲԱՆԿԸ, ՙՀայաստան-Արցախ՚ հիմնադրամին աջակցելով, փորձում է նպաստել ՀՀ-ում և ԼՂՀ-ում բուժօգնության արդյունավետ կազմակերպմանը
ՙՀԱՅԲԻԶՆԵՍԲԱՆԿ՚ ՓԲԸ-ն, ի դեմս՝ միակ բաժնետեր և խորհրդի նախագահ Վիտալի Գրիգորյանցի, վերջերս իր նշանակալից ֆինանսական աջակցությունն է ցուցաբերել 2015թ. դեկտեմբերի 1-ին Գլենդելում հիմնադրված ՙՀայաստան-Արցախ՚ հիմնադրամին, որն ստեղծվել է ՀՀ և ԼՂՀ ազգաբնակչությանը մարդասիրական օժանդակությամբ սատարելու նպատակով:
Վ. Գրիգորյանցի կողմից ս.թ. մարտ ամսվա վերջին 6.5 մլն դոլարի չափով ցուցաբերված ֆինանսական աջակցության գումարով հիմնադրամը Հայաստանի և Արցախի մի շարք բժշկական հաստատություններին ապահովել է անհրաժեշտ դեղորայքով և սարքավորումներով: Դեռ տարվա սկզբին ՙՀայաստան-Արցախ՚ հիմնադրամի ղեկավար Հարութ Սասունյանը հանդիպում է ունեցել ՀՀ Առողջապահության նախարար Արմեն Մուրադյանի հետ, որի ընթացքում նրանք կիսել են այն կարծիքը, որ Վ. Գրիգորյանցի կողմից ֆինանսավորվող նման ծրագրերի իրականացումը, առհասարակ, կնպաստի մեր երկրում բժշկական օգնության որակի բարելավմանը:
Նախապես ձեռքբերված պայմանավորվածության համաձայն՝ դեղորայքի, բժշկական սարքավորումների և պիտույքների լրացուցիչ խմբաքանակ ձեռք բերելու համար  ՀԱՅԲԻԶՆԵՍԲԱՆԿԻ Խորհրդի նախագահ, հայ մեծ բարերար Վիտալի Գրիգորյանցի կողմից նախատեսվում էր ֆինանսական աջակցություն ս.թ. երկրորդ եռամսյակի ընթացքում, սակայն վերջերս Արցախում տեղի ունեցած ռազմական գործողությունների արդյունքում տուժածներին անհրաժեշտ բուժօգնությունն արդյունավետ  կազմակերպելու հանգամանքը պահանջեց ավելի արագ գործողություններ. ս.թ. ապրիլի 25-ին Վ. Գրիգորյանցի 3 մլն դոլարի չափով ֆինանսավորմամբ օդային ճանապարհով Հայաստան բերվեց դեղամիջոցների 12 փաթեթ, որոնք արդեն ուղարկվել են ԼՂՀ կլինիկաներ:
Հավելենք, որ ՀՀ և ԼՂՀ առողջապահության ոլորտի զարգացմանը նպաստող նախաձեռնությունը շարունակական բնույթ է կրելու...
Միաժամանակ տեղեկացնում ենք, որ Վիտալի Գրիգորյանցը «Հայաստան Արցախ» հիմնադրամի հոգաբարձուների խորհրդի ատենապետն ու գլխավոր բարերարն է, իսկ ՙՀԱՅԲԻԶՆԵՍԲԱՆԿ՚ ՓԲԸ Վարչության նախագահ Արսեն Միքայելյանը հիմնադրամի հոգաբարձուների խորհրդի անդամներից մեկն է:
Հիշեցնենք, որ ՀԱՅԲԻԶՆԵՍԲԱՆԿՆ իր հիմնական գործունեության ընթացում պարբերաբար մասնակցում է բարեգործական հիմնադրամների ծրագրերին՝ փորձելով իր հայրենանվեր ներդրումն ունենալ ողջ հայության բարեկեցությունն ապահովող և հուսալի ապագան կերտող գործընթացում:

АРМБИЗНЕСБАНК, оказав поддержку фонду “Армения-Арцах”, пытается содействовать эффективной организации медпомощи в РА и НКР
Уважаемые клиненты и партнеры,
ЗАО “АРМБИЗНЕСБАНК”, в лице единственного акционера и председателя совета Виталия Григорьянца, недавно оказало существенное финансовое содействие учрежденному 1-го декабря 2015г. в Глендейле фонду “Армения-Арцах”, который создан для оказания гуманитарной помощи населению Армении и Нагорного Карабаха.
За счет финансирования на сумму 6.5 млн долларов США, предоставленного со стороны В. Григорьянца в конце марта с.г., фонд обеспечил ряд медицинских учреждений Армении и Арцаха необходимыми медикаментами и оборудованием.
Еще в начале года руководитель фонда “Армения-Арцах” Арут Сасунян встретился с министром здравоохранения РА Арменом Мурадяном, в ходе которой они разделили мнение, что реализация таких проектов, финансируемых со стороны В. Григорьянца, в целом, будет способствовать улучшению качества медицинской помощи в нашей стране.
Согласно достигнутой ранее договоренности, председатель Совета АРМБИЗНЕСБАНКА, великий армянский меценат Виталий Григорьянц запланировал финансовую помощь для приобретения дополнительной партии медикаментов, медицинского оборудования и принадлежностей во втором квартале с.г., однако, для эффективной организации необходимой медпомощи пострадавшим в результате недавних военных действий в Арцахе потребовались более быстрые действия: 25-го апреля с.г., благодаря финансовой поддержке В. Григорьянца в размере 3 млн долларов, в Армению воздушным путем был доставлен груз из 12 палет лекарств, которые уже отправлены в клиники Нагорного Карабаха. Инициатива по развитию сферы здравоохранения РА и НКР будет носить продолжительный характер.
Следует отметить, что Виталий Григорьянц является председателем совета попечителей и главным покровителем фонда "Армения Арцах", а председатель Правления ЗАО “АРМБИЗНЕСБАНК” Арсен Микаелян - один из членов совета попечителей фонда.
Примечательно, что в течение своей основной деятельности АРМБИЗНЕСБАНК регулярно участвует в проектах благотворительных фондов, пытаясь внести свой патриотический вклад в дело обеспечения благополучия и созидания надежного будущего всего армянского народа.