«ՀԱՅԲԻԶՆԵՍԲԱՆԿ» ՓԲԸ ՎԱՐՉՈՒԹՅԱՆ ՆԱԽԱԳԱՀԻ ԵԼՈՒՅԹԻ ԽՈՍՔԸ ԵՐԿՈՒ ԲԱՐԵԿԱՄ ԵՐԿՐՆԵՐԻ ՀԱՄԱԳՈՐԾԱԿՑՈՒԹՅԱՆ ՎԵՐԱԲԵՐՅԱԼ
Հարգելի պարոնայք, գործընկերներ
Բելառուսի և Հայաստանի միջև պատմականորեն ձևավորված բարեկամական և տնտեսական համագործակցության արմատները ձգվում են դեպի հեռավոր անցյալ: Անկախության ձեռքբերումից հետո մեր երկրներն համագործակցում են Անկախ Պետությունների Համագործակցության (ԱՊՀ) շրջանակներում: 2014 թվականի հոկտեմբերի 10-ին Հայաստանը ստորագրեց Եվրասիական տնտեսական միությանն (ԵԱՏՄ) անդամակցելու պայմանագիր, որի հիմնադիրներից մեկն էլ Բելառուսի Հանրապետությունն է: Նշված բոլոր ձևաչափերով իրականացվող համագործակցությամբ Հայաստանը և Բելառուսը բազմիցս ընդգծել են իրենց նվիրվածությունը տնտեսական և մշակութային բոլոր ոլորտներում երկկողմ հարաբերությունների զարգացմանն ու խորացմանը` ի շահ մեր ժողովուրդների բարօրության:
Երկկողմ հարաբերությունների զարգացման գործընթացին նվիրվածությունը երկու երկրների ղեկավարությունը հաստատել և հաստատում է իր գործերով: Ասվածի ապացույցն է այն փաստը, որ այսօր արտաքին առևտրի շրջանառության ծավալներով ԱՊՀ անդամ  երկրների շարքում Բելառուսը Հայաստանի 3-րդ գործընկերն է` Ռուսաստանից և Ուկրաինայից հետո: Ընթացիկ տարվա սկզբից, երկու երկրների միջև ապրանքաշրջանառության ծավալը կազմել է ավելի քան 20,5 մլն ԱՄՆ դոլար:
Հայաստանը  Բելառուսից ներմուծում է, հիմնականում, բեռնատար ավտոմեքենաներ, անվադողեր, տրակտորներ, նավթամթերք, շինանյութ, գյուղատնտեսական ապրանքներ, թուղթ, ստվարաթուղթ, դեղորայք, կահույք և այլ ապրանքներ: Դեպի Հայաստան բելոռուսական  ապրանքների արտահանման ցուցանիշը 2014 թվականի ընթացքում արդեն իսկ կազմել է 15.4 մլն ԱՄՆ դոլար, և այդ ապրանքերի ներմուծման դինամիկան կայուն աճի միտում ունի: Դրան մեծապես նպաստում է արտահանման ոլորտին բելոռուսական պետության կողմից`  ի դեմս «Բելառուսի Հանրապետության Զարգացման Բանկի», ցուցաբերվող արդյունավետ աջակցությունը:
Հայաստանի և Բելառուսի ֆինանսական կառույցների միջև բանկային ծառայությունների ոլորտում երկկողմ հարաբերությունները զարգացնելու և բելոռուսական արտադրանքի հետագա արտահանումը հօգուտ հայ գնորդի խթանելու նպատակով, ՀՀ-ում Բելառուսի Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպան պրն Ս. Ն. Սուխորենկոյի նախաձեռնությամբ, սույն թվականի հունիս ամսին, ՙՀայբիզնեսբանկի՚ ղեկավարությունը դիմել է «Բելառուսի Հանրապետության Զարգացման Բանկին» արտահանման ֆինանսավորման շրջանակներում երկու բանկերի միջև համագործակցություն հաստատելու և համապատասխան Շրջանակային Համաձայնագիր կնքելու առաջարկով: Այսօր մենք ուրախ ենք նշել, որ «Բելառուսի Հանրապետության Զարգացման Բանկի» և ՀԱՅԲԻԶՆԵՍԲԱՆԿԻ միջև ստորագրվել է շատ կարևոր փաստաթուղթ` Շրջանակային Համաձայնագիր, որի շրջանակներում բելոռուսական արտահանողը հնարավորություն կունենա ժամանակին ստանալ Հայաստան արտահանված ապրանքի դիմաց վճարումը, իսկ հայ գնորդին հնարավորություն կընձեռնվի ապրանքների համար վճարումը հետաձգել մինչև 5 տարի ժամկետով`  իրականացնելով վճարումն իր համար բարենպաստ պայմաններով:
Իր տեսակի մեջ նման համաձայնագիր Բելառուսի և Հայաստանի ֆինանսական հաստատությունների միջև ստորագրվում է առաջին անգամ, ինչն էլ մեծ պատասխանատվություն է դնում մեզ վրա: Սակայն մենք խորապես համոզված ենք, որ Համաձայնագրի շրջանակներում կկնքվեն բելոռուսական ապրանքների առքուվաճառքի մեծ թվով առևտրային պայմանագրեր, քանի որ  տվյալ նախագծի շրջանակներում ՀԱՅԲԻԶՆԵՍԲԱՆԿԻ հաճախորդներն արդեն իսկ  մեծ հետաքրքրություն են ցուցաբերում բելոռուսական ապրանքների նկատմամբ և պատրաստ են գնումներ իրականացնել Բելառուսի Հանրապետության էներգետիկայի, գյուղատնտեսության, շինարարության և տնտեսության այլ ոլորտներում:
Անկեղծորեն շնորհակալ ենք «Բելառուսի Հանրապետության Զարգացման Բանկի» ղեկավարությանը մեր երկու երկրների միջև առևտրի արտահանման ֆինանսավորման ծրագրի շրջանակներում, ի դեմս՝ ՀԱՅԲԻԶՆԵՍԲԱՆԿԻ, որպես Ձեր գործընկեր բանկի ընտրության և Շրջանակային համաձայնագրի ստորագրման, իսկ «Բելառուսի Հանրապետության Զարգացման Բանկի»ողջ անձնակազմին՝ կատարված նախապատրաստական աշխատանքի համար: Հուսով ենք, որ մեր բանկերի միջև հաստատված համագործակցությունը կլինի արդյունավետ և փոխշահավետ:
Առանձին մեր խորին երախտագիտությունն ենք հայտնում ՀՀ-ում Բելառուսի Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպան պրն Ս. Ն. Սուխորենկոյին այս Համաձայնագրի ստորագրման հարցում ցուցաբերած աջակցության համար, ով անգնահատելի ներդրում ունի մեր ժողովուրդների միջև բարեկամության և համագործակցության զարգացման և խորացման գործում:

РЕЧЬ ПРЕДСЕДАТЕЛЯ ПРАВЛЕНИЯ ЗАО «АРМБИЗНЕСБАНК» О СОТРУДНИЧЕСТВЕ МЕЖДУ ДВУМЯ ДРУЖЕСТВЕННЫМИ СТРАНАМИ
Уважаемые господа, коллеги!
История дружбы и экономического сотрудничества между Белоруссией и Арменией уходит корнями в далекое прошлое. После приобретения независимости наши страны сотрудничают в рамках Содружества Независимых Государств (СНГ). 10-ого октября 2014 года Армения подписала договор о ее вступлении в Евразийский Экономический Союз (ЕАЭС), одним из основателей которого является Республика Беларусь. Во всех указанных форматах по сотрудничеству Армения и Беларусь неоднократно подчеркивали свою приверженность к развитию и углублению двусторонних отношений во всех сферах экономики и культуры во благо народов наших стран.
Свою приверженность к развитию отношений руководство двух стран подтверждало и подтверждает своими делами. Доказательством этому является тот факт, что на сегодняшний день по объему внешнеторгового оборота Беларусь среди стран СНГ после России и Украины является третьим партнером Армении. С начала 2014 года товарооборот между странами превысил 20,5 млн долларов США.
В Армению Беларусь экспортирует преимущественно грузовые автомобили, шины, трактора, нефтепродукты, строительные материалы, сельскохозяйственные продукты, бумагу, картон, лекарства, мебель и другие товары. Экспорт белорусских товаров в Армению за 2014 год составил уже $15,4 млн долларов США и имеет тенденцию стабильного роста. Этому во многом способствует эффективная поддержка экспорта государством Республики Беларусь в лице “Банка Развития Республики Беларусь”.
С целью развития двухсторонних отношений в области банковских услуг между финансовыми институтами Армении и Беларусь и дальнейшего стимулирования экспорта белорусской  продукции в адрес армянских покупателей, по инициативе Чрезвычайного и Полномочного Посла Республики Беларусь в Армении – г-на Степана Николаевича Сухоренко, руководство “Армбизнесбанка”  в июне текущего года обратилось в “Банк Развития Беларусь” с предложением о сотрудничестве в рамках экспортного финансирования и заключения соотвествующего Рамочного Соглашения между нашими банками. Сегодня мы с удовлетворением отмечаем, что между нашими банками состоялось подписание очень важного документа – Рамочного Соглашения между “Банком Развития Беларусь” и “Армбизнесбанком”, в рамках которого белорусский экспортер получит возможность быстро и в срок получить оплату за экспортированный в Армению товар, а армянский покупатель - произвести оплату за него с отсрочкой платежа сроком до 5-ти лет на льготных для себя условиях.
Соглашение такого рода между финансовыми институтами Республики Беларусь и Армении подписывается впервые, что накладывает на нас большую отвественность. Однако мы глубоко убеждены, что в рамках данного Соглашения будет заключено большое количество коммерческих договоров по купле–продаже белорусских товаров, поскольку уже сейчас клиенты “Армбизнесбанка” проявляют большой интерес к белорусским товарам в рамках данного проекта, и готовы производить закупки в энергетической, сельскохозяйственной, строительной и других сферах экономики Республики Беларусь.
Мы искренне благодарны руководству “Банка Развития Республики Беларусь” за выбор в лице “Армбизнесбанка” банка-партнера в рамках экспортного финансирования торговли между нашими странами и за подписание Рамочного Соглашения, а также всему коллективу  “Банка Развития Республики Беларусь” за проделанную подготовительную работу. Надеемся, что сотрудничество между нашими банками будет плодотворным и взаимовыгодным.
Отдельно выражаем свою глубокую благодарность за содействие в подписании данного Соглашения Чрезвычайному и Полномочному Послу Республики Беларусь в Армении – г-ну Степану Николаевичу Сухоренко, который вносит неоценимый вклад в развитие и углубление дружбы и сотрудничества между нашими народами.