ՀԱՅԲԻԶՆԵՍԲԱՆԿԻ աջակցությամբ լույս տեսավ ՙՃատրակ՚ գիրքը
Օրբելի եղբայրների տուն-թանգարանի տնօրինության նախաձեռնությամբ և ՀԱՅԲԻԶՆԵՍԲԱՆԿԻ աջակցությամբ լույս է տեսել ՙՃատրակ՚ շախմատի մասին գիրքը:
Հունիսի 27-ին Օրբելի եղբայրների տուն-թանգարանում կայացավ գրքի հանդիսավոր շնորհանդեսը և նշվեց մշակութային կենտրոնի գործունեության 35-ամյա տարեդարձը:
Տոնական միջոցառմանը ներկա էին  ՀՀ ԳԱԱ պրեզիդենտ Ռադիկ Մարտիրոսյանը, ՀՀ Մշակույթի փոխնախարար Արև Սամուելյանը, ՀԱՅԲԻԶՆԵՍԲԱՆԿԻ ղեկավարները, մի քանի թանգարանների տնօրենները և այլ հյուրեր:
Շնորհանդեսի ընթացքում տուն-թանգարանի ղեկավարները հակիրճ ներկայացրեցին իրենց գործունեությունը, ձեռքբերումներն ու հաջողությունները, բովանդակալից պատմեցին գրքի մասին և իրենց շնորհակալական խոսքը հայտնեցին ՀԱՅԲԻԶՆԵՍԲԱՆԿԻՆ ցուցաբերած աջակցության համար՝ նվիրելով գրքի մակագրված օրինակները:
ՙՃատրակը՚ գիրք է, որտեղ հայերենով և ռուսերենով ներկայացվում է շախմատի ստեղծման ուշագրավ պատմությունը՝ խթանելով հասարակության շրջանակում շախմատային մտածողություն զարգացնելու ցանկությունը:
Շախմատի մասին գրքի հրատարակմանն աջակցելով՝ ՀԱՅԲԻԶՆԵՍԲԱՆԿԸ փորձեց ընդգծել ինտելեկտուալ սպորտաձևի կարևորությունը և օգտակար գործ անել շախմատասեր հասարակության համար:

Книга “Шатранг” издана при поддержке АРМБИЗНЕСБАНКА
При инициативе дирекции дома-музея братьев Орбели и при поддержке АРМБИЗНЕСБАНКА издана книга “Шатранг”.
27 июня в доме-музее братьев Орбели состоялась торжественная презентация книги и отмечался 35-летний юбилей культурного центра.
На праздничном мероприятии присутствовали президент НАН РА Радик Мартиросян, заместитель министра Культуры РА Арев Самуэлян, руководители АРМБИЗНЕСБАНКА, директора ряда музеев и другие гости.
На презентации руководители дома-музея коротко представили свою деятельность, достижения и успехи, содержательно рассказали о книге и выразили благодарность АРМБИЗНЕСБАНКУ за оказанную поддержку, и  подарили подписанные экземпляры книги.
“Шатранг” – это книга, где на армянском и русском языках представлена примечательная история создания шахмат, стимулируя желание развивать шахматное мышление среди общества.
Оказывая помощь в издании книги о шахматах, АРМБИЗНЕСБАНК попытался подчеркнуть важность интеллектуального вида спорта и делать полезное дело для общества.