Գևորգ Թառումյան. «Նորարար, թվային և մարդակենտրոն. վերաբրենդավորման արդյունքում փոխվում է ողջ գաղափարախոսությունը»
Ցանկացած կառույցի և կայացած համակարգի համար իրական մարտահրավեր է ստեղծումից հետո տարիներ շարունակ պահպանել ձեռք բերված հաջողություններն ու քայլել ժամանակի պահանջներին համընթաց։ Այս տեսանկյունից խնդիրը դառնում է օրակարգային, երբ արդեն իսկ կայացած կառույցն իր գործունեությունն իրականացնում է խիստ մրցակցային պայմաններում։ Եվ այստեղ է, երբ ճիշտ պահին և գրագետ իրականացված վերաբրենդավորումն ապահովում է ցանկալի արդյունք։
Գործընթացի կարևորության, ռիսկերի և մասնավորապես բանկային ոլորտի ընկերությունների վերաբրենդավորման առանձնահատկությունների մասին UBA TALKS նախագծի շրջանակներում զրուցել ենք  ՀԱՅԲԻԶՆԵՍԲԱՆԿԻ Վարչության նախագահ Գևորգ Թառումյանի հետ։
Պարոն Թառումյան, թույլ տվեք մինչ զրույցի թեմային անդրադառնալը շնորհավորել Ձեզ ՀԱՅԲԻԶՆԵՍԲԱՆԿԻ Վարչության նախագահի պաշտոնում նշանակվելու առիթով` մաղթելով Ձեզ արգասաբեր աշխատանք, նորանոր ձեռքբերումներ ու նշանակալի հաջողություններ։ Որպես բանկի նոր նախագահ,  արդեն ուրվագծե՞լ եք այն հիմնական խնդիրներն ու ծրագրերը, որոնք առաջնային են լինելու ընթացիկ տարում։
Շնորհակալ եմ շնորհավորանքի և մաղթանքների համար։
Անդրադառնալով Ձեր հարցին պետք է նշեմ, որ թե՛ բանկին և թե՛ համակարգին առնչվող օրակարգային խնդիրները բավականին հստակ են, ակնհայտ են նաև այն ծրագրերն ու քայլերը, որոնք ուղղված են վերջիններիս լուծմանն ու կարգավորմանը։ Այս համատեքստում դեռևս կան լուծում պահանջող որոշակի հարցեր, որոնք առաջացել էին համակարգում՝ պայմանավորված վերջին մի քանի տարիների մարտահրավերներով։
Բանկի պարագայում մեր առջև դրված է խնդիր՝ դարձնել այն մեր հաճախորդների համար առավել ժամանակակից և թվային հարթակներով հագեցած՝  ապահովելով հասանելիությունը ամենուր և ցանկացած պահի։
Անդրադառնալով վերաբրենդավորման թեմային՝ փորձենք հանրության համար ընկալելի կերպով ներկայացնել վերջինիս էությունը։ Առհասարակ, որո՞նք են ընկերությունների վերաբրենդավորման պատճառները, ի՞նչ խնդիրներ են դրանով լուծվում և ո՞րն է վերջնանպատակը։ Ի՞նչ առանձնահատկություններ ունի բանկային ոլորտի ընկերությունների վերաբրենդավորումը։
Առհասարակ, ոչ միայն բանկային, այլ նաև ոչ բանկային ընկերությունների քաղաքականության պարբերաբար թարմացումը, նոր շնչով, նորովի ներկայանալը ցանկալի է, մեր ոլորտում նույնիսկ պարտադիր՝ հաշվի առնելով, որ շուկան դարձել է ավելի մրցակցային և շարժուն:
Բանկային հատվածը շուկայում ամենադինամիկ փոփոխվողներից է՝ տեխնոլոգիաների զարգացում, ծառայությունների թվայնացում, թեժ մրցակցություն: Փոխվում են նաև հաճախորդների ակնկալիքները՝ կապված հարմարավետության, ծառայությունների, պրոդուկտների բազմազանության հետ: Կարծում եմ, հաջողել են վերաբրենդավորման գնացած այն բանկերը, որոնք կարողացել են հաճախորդի գիտակցութան մեջ նոր կորպորատիվ ինքնությունն ասոցացնել ոչ միայն արդիականացված ծառայությունների, այլև հուսալիության, կայունության և թափանցիկության հետ:
Իմ կարծիքով, ցանկացած փոփոխության հիմքում վերջնանպատակը մեկն է՝ կատարելագործել ֆինանսական ծառայությունները և դրանց մատուցման միջոցները՝ հասանելի դարձնելով դրանք հաճախորդների ավելի լայն զանգվածի:
Պարոն Թառումյան, Ձեր գնահատմամբ՝ ինչպիսի՞ն է ներկայում ՀՀ բանկային համակարգի հանդեպ հանրային ընկալումը և ինչպե՞ս վերաբրենդավորումը կարող է ազդել ընկալման փոփոխության վրա։
Չեմ հերքի, որ համակարգի հանդեպ ընկալումը դեռևս ցանկալի մակարդակի վրա չէ, բայց սա միայն ՀՀ բանկային համակարգի պարագայում չէ․ պատկերը նույնն է  շատ երկրներում։ Այս տեսանկյունից, այո, ճիշտ պլանավորված վերաբրենդավորումը և հետագա հաճախորդամետ գործունեությունն, անշուշտ, կարող են ազդել ընկալման փոփոխության վրա։ Չէ որ, վերաբրենդավորումը միայն արտաքին տեսքի, տարբերանշանի կամ  մատուցված ծառայությունների որակի փոփոխություն չէ։ Վստահ եմ, որ մեր պարագայում ևս վերաբրենդավորումն իր դրական ազդեցությունը կունենա ընդհանուր համակարգային ընկալման վրա։
Հանրության լայն շրջանակին հայտնի է, որ բանկը նոր շրջափուլ է սկսել և դիմել մասշտաբային վերաբրենդավորման։ Ինչպե՞ս է կայացվել վերաբրենդավորման որոշումը, որո՞նք են լինելու հիմնական փոփոխությունները։ Կա՞ն մոտավոր ժամկետներ, թե բանկը երբ նորովի կներկայանա գործընկերներին և հաճախորդներին։
Այո, իսկապես, մեր բանկը նոր, հետաքրքիր փուլ է սկսում. մոտ ապագայում ներկայանալու է նոր բրենդով, նոր անունով և տարբերանշանով:
ՀԱՅԲԻԶՆԵՍԲԱՆԿԸ հայաստանյան ֆինանսական ոլորտ մուտք գործած հնագույն բանկերից մեկն է, որը երկար տարիներ շարունակ պահպանել է իր անվանումը. փոփոխություններ տեղի չեն ունեցել ոչ արտաքինի, ոչ հիմնական ուղղվածության և գործառույթների ուղղությամբ: Այնինչ, մենք ականատես ենք, թե ինչ արագ է փոփոխվում աշխարհը, ընթանում են թվայնացման գործընթացներ՝ անսահման հնարավորություններով, և շուկայում նորովի հանդես գալու համար որոշակի փոփոխություններ են անհրաժեշտ: Մեր կողմից որդեգրված նոր քաղաքականության դեպքում փոփոխությունները կլինեն հիմնովին:
Մեր պարագայում վերաբրենդավորում իրականացնելու որոշումը կայացվել է մեկ տարի առաջ՝ նոր բաժնետերերի քաղաքականության փոփոխության արդյունքում: Ինչպես գիտեք, մինչ այժմ բանկը ճանաչված էր՝ որպես իրավաբանական անձանց ծառայություններ մատուցող խոշոր բանկերից մեկը: Այժմ բանկի ուղղվածության մեջ հատուկ շեշտադրվել է մանրածախ բիզնեսի զարգացումը: Այս ուղղությամբ Բանկի ռազմավարությունը պատահական չէ ընտրված, քանի որ ունենք մանրածախ հատվածի ակտիվ զարգացման բոլոր նախադրյալները և, ամենակարևորը, նոր առաջարկների սպասող հաճախորդների մեծ բազա։ Շուտով լինելու են նաև նոր թվային պրոդուկտներ, որոնք իրականություն են դարձնելու մեր հաճախորդների ամենահամարձակ և նորարար նպատակները:
Մենք ցանկանում ենք ընկալվել որպես ժամանակակից, թվային և նորարար՝ միաժամանակ դրանք համակցելով եղած ուժեղ կողմերի հետ:
Մեզ հետ արդեն երկար ճանապարհ անցած և նոր հաճախորդներին նորովի կներկայանանք արդեն այս տարեվերջին։
Ինչպես ցանկացած գործընթաց, ոգեշնչելու և արդիականացնելու ցանկության հետ մեկտեղ, վերաբրենդավորումը պարունակում է նաև ռիսկեր: Ըստ Ձեզ, որո՞նք են այն հիմնական ռիսկերը, որոնց կարող են բախվել ֆինանսական կազմակերպությունները՝ ոլորտում նման գործընթաց անցկացնելիս և որո՞նք են դրանք չեզոքացնելու քայլերը։
Այո, դուք ճիշտ եք, ցանկացած գործընթաց իր մեջ պարունակում է բազմաթիվ ռիսկեր՝ կապված նոր բրենդի ընկալման, փոփոխությունների հետևանքով շուկայում դիրքը չկորցնելու և այլ հանգամանքների հետ:
Բանկի վերաբրենդավորումը պահանջում է ծավալուն աշխատանք՝ նոր գաղափարախոսությամբ ու արժեքներով գործընկերներին և հաճախորդներին ներկայանալու համար:
Մեր դեպքում, քանի որ բանկը փոխում է ռազմավարությունը դեպի մանրածախ բիզնես, կարևոր է ներկայում մեզ մոտ սպասարկվող իրավաբանական անձ ընկերություններին՝ մեր կորպորատիվ հաճախորդներին հատուկ ուշադրություն դարձնելը: Այս պահին մշակվում են ծրագրեր մեր հաճախորդ կազմակերպությունների համար, որպեսզի նրանք ոչ միայն շարունակեն օգտվել մեր ծառայություններից, այլև իրենց աշխատակիցների հետ միասին հետաքրքրված լինեն նաև անհատների համար նախատեսված գրավիչ առաջարկներով: Մյուս ռիսկը, իհարկե պայմանավորված է հանրության ընկալմամբ. մենք ցանկանում ենք, որպեսզի տեսանելի լինի, որ մենք փոխում ենք միջուկը, այլ ոչ միայն արտաքին տեսքը:
Համոզված եմ՝ հանրությունը, մեր հաճախորդները կնկատեն և կգնահատեն մեր աշխատանքը:
Ինչպես  նշեցիք վերաբրենդավորում իրականացնելու որոշումը կայացվել է նոր բաժնետերերի քաղաքականության փոփոխության արդյունքում։ Ի՞նչ սպասելիքներ ունեն նրանք ՀՀ բանկային համակարգի զարգացման և մեր երկրում կատարվող ներդրումների արդյունավետության առումով։
Բնականաբար, ցանկացած կազմակերպություն նոր ներդրումային ծրագրերն իրականացնում է իր հեռանկարային զարգացման տեսլականի շրջանակներում: Նոր բաժնետերերի հետաքրքրությունը կապված է մեր երկրում բարենպաստ գործարար միջավայրով և կորպորատիվ հարաբերությունների իրավակարգավորումները սահմանող օրենսդրական դաշտով:
Հայաստանում կորպորատիվ ոլորտն առավել մատչելի է և գրավիչ թե΄ տեղական, թե΄ օտարերկրյա ներդրողների համար, միաժամանակ ապահովված են բաժնետերերի իրավունքների պաշտպանության գործուն մեխանիզմները:
Այդ իսկ պատճառով ակնկալվում է, որ բարեփոխումների և վերաբրենդավորման գործընթացների արդյունքում Բանկը ոչ միայն պահպանելու և ամրապնդելու է առաջատար դիրքերը ՀՀ բանկային համակարգում, այլ նաև իրագործելու է զարգացման նոր, ժամանակակից լուծումներով հեռանկարային ծրագրեր:
Պարոն Թառումյան, ՀՀ բանկային համակարգում ունեք շուրջ 30-ամյա աշխատանքային փորձ: Երբևիցե չե՞ք ցանկացել փոխել աշխատանքի բնույթը:
Եթե անկեղծ լինեմ, այո, նման ցանկություն պարբերաբար առաջացել է։ Կար ժամանակ, երբ մեծ ցանկություն ունեի աշխատելու շատ խոշոր արտադրությունում։ Սակայն հաշվի առնելով, որ Հայաստանում նման հնարավորություն չկար և ինքս   նպատակ չեմ ունեցել երկիրս լքելու, շարունակեցի աշխատել տարեցտարի դինամիկ զարգացող բանկային համակարգում։
Ձեր կարծիքով, ինչպիսի՞ն պետք է լինի ժամանակակից բանկային համակարգի ներկայացուցիչը։ Ի՞նչ հմտություններ և որակներ են անհրաժեշտ հաջողակ մասնագետ դառնալու համար:
Ինքնին բանկիր լինելը բարդ է, որը պահանջում է պրոֆեսիոնալիզմ և պատասխանատվության բարձր զգացողություն։ Մասնավորապես, բանկային համակարգում հաջողակ մասնագետ դառնալու գրավականներից է նաև մրցակցային պայմաններում արագ կողմնորոշվելու և արդյունավետ որոշումներ կայացնելու հմտությունը։ Եվ իհարկե՝ շարունակական կրթությունը։
Ի՞նչ խորհուրդ կտաք այն երիտասարդներին, ովքեր իրենց մասնագիտական կարիերան տեսնում են բանկային համակարգում:
Նախ կցանկանայի նշել, որ մենք շարունակում ենք համագործակցությունն առաջատար  ուսումնական հաստատությունների հետ, որոնք ձգտում են բարելավել կրթության որակն ու  պատրաստել բարձրորակ մասնագետներ:  Այս պահին արդեն մեկնարկել է ծրագիր Տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտի բարձր կուրսերի ուսանողների համար, որը հնարավորություն է տալիս անցնել պրակտիկա մեր բանկում, ստանալ աշխատավարձ, ունենալ նաև մշտական աշխատանքի անցնելու  հեռանկար:
Ֆինանսական ոլորտում կրթություն ստացող երիտասարդներին խորհուրդ կտայի մշտապես խորացնել մասնագիտական գիտելիքներն՝ անկախ այն հանգամանքից դեռ ուսանող են, թե արդեն բանկային համակարգի աշխատակից։ Սա այն ոլորտ է, որտեղ մշտապես առկա է շարունակական կրթության պահանջ, ինչն իր հերթին մասնագիտական աճի և հաջողությունների գրավականն է։ Ասվածի վառ ապացույցն է ոլորտի հայ մասնագետների մրցունակ լինելը ոչ միայն Հայաստանում, այլ զարգացած եվրոպական երկրների բանկային համակարգերում։
Վստահ եմ, որ որակյալ կրթություն ստացած և մասնագիտական հմտությունները կատարելագործող նոր սերունդը մեծ դեր ունի բանկային համակարգի զարգացման, հետևաբար, երկրի տնտեսության զարգացման գործում:  Եվ, առհասարակ, հզոր երկիր ունենալու համար կրթված և աշխատասեր հասարակություն է պետք:

Геворк Тарумян: «Инновационный, цифровой и человекоцентричный: в результате ребрендинга меняется вся идеология»
Для любой организации, также как и для состоявшейся системы, настоящим вызовом является сохранение на долгие годы успеха, достигнутого после основания, и соответствие веяниям времени. С этой точки зрения проблема становится особо актуальной, когда состоявшаяся организация осуществляет свою деятельность в условиях жесткой конкуренции. И именно в таких условиях своевременно и грамотно осуществленный ребрендинг приводит к желаемому результату.
В рамках проекта UBA TALKS мы поговорили о важности процесса, рисках и, в частности, об особенностях ребрендинга компаний банковского сектора с Председателем правления АРМБИЗНЕСБАНКА Геворком Тарумяном.
Господин Тарумян, прежде чем перейти к теме нашей беседы, позвольте поздравить Вас с назначением на должность Председателя правления АРМБИЗНЕСБАНКА и пожелать плодотворной работы, новых достижений и значительных успехов. Как новый председатель банка, обозначили ли Вы уже основные приоритетные задачи и проекты на текущий год?
Благодарю за поздравления и теплые пожелания.
Возвращаясь к Вашему вопросу, должен отметить, что актуальные как для Банка, так и для системы вопросы, достаточно четко обозначены, очевидны также планы и шаги, направленные на их решение и урегулирование. В этом контексте все еще есть требующие решения определенные задачи, возникшие в системе в связи с вызовами последних нескольких лет.
Что касается Банка, перед нами стоит задача сделать его более современным и оснащенным цифровыми платформами, обеспечив доступность в любом месте и в любое время для наших клиентов.
Возвращаясь к теме ребрендинга, думаю следует попытаться в доступной для широких слоев общества форме представить суть ребрендинга. В целом, каковы причины проведения ребрендинга компаний, какие задачи решаются и какова его конечная цель? Каковы особенности ребрендинга компаний банковской сферы?
В целом, учитывая тот факт, что рынок стал более конкурентным и динамичным, регулярное обновление политики банковских и иных компаний, а также их позиционирование в новом свете желательно, а в нашей сфере даже обязательно.
Ввиду развития технологий, цифровизации услуг, жесткой конкуренции банковский сектор является одним из самых динамично меняющихся на рынке. Меняются также и ожидания клиентов относительно удобства обслуживания, услуг и разнообразия продуктов. Думаю, что в этом плане преуспели банки, выбравшие путь ребрендинга и сумевшие ассоциировать новый корпоративный образ в сознании клиента не только с модернизированными услугами, но и с надежностью, стабильностью и транспарентностью.
На мой взгляд, конечной целью любых изменений, является усовершенствование финансовых услуг и средств их предоставления, делая их доступными для более широкого круга клиентов.
Г-н Тарумян, каково, на Ваш взгляд, общественное восприятие банковской системы РА в настоящее время и как ребрендинг может повлиять на его изменение?
Не буду отрицать, что восприятие системы пока еще не находится на должном уровне, но это относится не только к банковской системе Армении. Та же картина наблюдается и во многих других странах. С этой точки зрения, грамотно спланированный ребрендинг и последующая, ориентированная на клиента деятельность, безусловно, может повлиять на изменение восприятия. Ведь ребрендинг это не только изменение внешнего вида, логотипа или качества услуг. Уверен, что и в нашем случае ребрендинг положительно скажется на общем системном восприятии.
Широкая общественность осведомлена, что Банк вступил в новую фазу и прибегнул к масштабному ребрендингу. Как принималось решение о ребрендинге, какие основные изменения ожидаются? Есть ли примерные сроки, когда Банк предстанет перед партнерами и клиентами в новом свете?
Да, действительно, наш Банк вступает в новый, интересный этап и в ближайшем
АРМБИЗНЕСБАНК – один из старейших банков в финансовой сфере Армении, который сохранил свое имя на протяжении многих лет.  Наряду с внешними атрибутами, неизменными остались также и основные направления и функции компании. Между тем мы являемся свидетелями происходящих в мире динамичных перемен, процессов цифровизации с неограниченными возможностями, и для того, чтобы предстать на рынке в новом свете необходимы определенные преобразования. Изменения в рамках принятой нами новой политики будут носить фундаментальный характер.
В нашем случае, решение о ребрендинге Банка было принято год назад в результате изменения политики новых акционеров. Как Вы знаете, до настоящего времени Банк был известен как один из крупнейших банков, оказывающих услуги юридическим лицам. В ностоящее время особый акцент в деятельности Банка делается на развитии розничного бизнеса. Выбор стратегии Банка в этом направлении не случаен, так как имеем все предпосылки для активного развития розничного сектора и, что самое важное, есть большая база клиентов, ожидающих новых предложений.  В скором времени появятся новые цифровые продукты, которые воплотят в реальность самые смелые и инновационные амбиции наших клиентов.
Хотелось бы, чтобы нас воспринимали как современный, цифровой и инновационный банк, сочетая все эти качества с сильными сторонами нашей компании.
Уже к концу этого года мы предстанем в новом свете как перед новыми клиентами, так и клиентами, прошедшими с нами долгий путь.
Как и любой процесс, проведение ребрендинга, наряду со стремлением вдохновлять и модернизировать, сопряжено с рисками. Каковы, на Ваш взгляд, основные риски, с которыми могут столкнуться финансовые организации при проведении подобного процесса в данной отрасле и каковы меры по их нейтрализации?
Вы правы, любой процесс содержит множество рисков, связанных с восприятием нового бренда, сохранением своей позиции на рынке в результате изменений, и многими другими факторами.
Ребрендинг Банка требует большого объема труда, чтобы предстать перед партнерами и клиентами с новой идеологией и ценностями.
В нашем случае, поскольку Банк меняет стратегию ориентируясь на розничный бизнес, важно уделять особое внимание нашим корпоративным клиентам - обслуживаемым в нашем Банке юридическим лицам. В настоящее время разрабатываются программы для наших клиентов-организаций, чтобы они и впредь не только продолжали пользоваться нашими услугами, но и вместе со своими сотрудниками проявляли интерес к привлекательным предложениям Банка, предоставляемым частным лицам. Следующий риск, кончено же, сопряжен с общественным восприятием. Мы хотим, чтобы все видели, что меняется суть, а не только внешний вид.
Уверен, что общественность, наши клиенты заметят и оценят нашу работу.
Как уже было отмечено, решение о ребрендинге было принято в результате изменения политики новых акционеров. Какие у них ожидания в плане развития банковской системы РА и эффективности инвестиций в нашей стране?
Любая организация, конечно же, реализует новые инвестиционные проекты в рамках своего видения перспективного развития. Интерес новых акционеров связан с благоприятной деловой средой в нашей стране и законодательной базой, определяющей правовое регулирование корпоративных отношений.
Корпоративный сектор в Армении наиболее доступен и привлекателен как для местных, так и для иностранных инвесторов, одновременно обеспечены действенные механизмы защиты прав акционеров.
В силу этого ожидается, что в результате реформ и процессов ребрендинга Банк не только сохранит и укрепит свои лидирующие позиции в банковской системе РА, но и сможет реализовать перспективные программы развития с новыми, современными решениями.
Г-н Тарумян, у Вас за плечами около 30-и лет опыта работы в банковской системе РА. Не возникало ли у Вас когда-либо желание изменить профиль работы?
Честно говоря, такое желание время от времени возникало. Было время, когда у меня было огромное желание работать на крупном производстве. Однако, учитывая то обстоятельство, что такой возможности в Армении не было и я не собирался покидать свою страну, я продолжил свою деятельность в динамично развивающейся из года в год банковской системе.
Каким, на Ваш взгляд, должен быть представитель современной банковской системы? Какие навыки и качества необходимы, чтобы стать успешным профессионалом?
Быть банкиром, само по себе, сложно. Это требует профессионализма и высокого чувства ответственности. В частности, умение быстро ориентироваться в конкурентных условиях и принимать эффективные решения, наряду с непрерывным образованием, являются  залогом становления успешного профессионала в банковской сфере.
Что бы Вы посоветовали молодым людям, которые видят свою будущую профессиональную карьеру в банковской сфере?
В первую очередь, хочу отметить, что мы продолжаем наше сотрудничество с ведущими учебными заведениями, стремящимися к повышению качества образования и подготовке высококачественных специалистов.
На данный момент уже стартовала программа для студентов старших курсов в сфере Информационных Технологий. Программа дает им возможность проходить стажировку в нашем Банке, получать зарплату, с перспективой постоянного трудоустройства.
Молодым людям, получающим образование в сфере финансов, я бы посоветовал постоянно углублять свои профессиональные знания, независимо от того, являются ли они еще студентами или уже стали банковскими работниками. Это сфера, где необходимо непрерывное обучение, что, в свою очередь, является залогом профессионального роста и успеха. Ярким доказательством вышесказанного является конкурентоспособность армянских специалистов в этой области не только в Армении, но и в банковских системах развитых европейских стран.
Уверен, что молодое поколение, получившее качественное образование и усовершенствующее свои профессиональные навыки, играет большую роль в развитии банковской системы и, следовательно, в развитии экономики страны. И в целом, чтобы иметь сильную страну, необходимо образованное и трудолюбивое общество.