ՀԱՅԲԻԶՆԵՍԲԱՆԿԻ ԱՋԱԿՑՈՒԹՅԱՄԲ ՏԵՂԻ ՈՒՆԵՑԱՎ ՙԾԻՐԱՆԻ ԾԱՌ՚ ՈՒՋԱՆԻ ՎԱՎԵՐԱԳՐԱԿԱՆ ՖԻԼՄԵՐԻ 5-ՐԴ ՄԻՋԱԶԳԱՅԻՆ ՓԱՌԱՏՈՆԸ
Հայտնում ենք, որ ս.թ սեպտեմբերի 14-ին ժամը 19:30-ին ՙՀԱՅԲԻԶՆԵՍԲԱՆԿ՚ ՓԲԸ աջակցությամբ Արագածոտնի մարզի Ուջան գյուղի Ազատամարտիկների հուշահամալիրում տեղի ունեցավ «Ծիրանի ծառ» Ուջանի վավերագրական ֆիլմերի 5-րդ միջազգային փառատոնի բացման արարողությունը, որը մեկնարկեց Ուջանի երիտասարդական երգչախմբի կատարումներով և ամփոփվեց ռուս անվանի կինոռեժիսոր Ալեքսանդր Ռաստորգուևի «Վերջին օրը» կարճամետրաժ ֆիլմի ցուցադրությամբ:
Մինչև փառատոնի ավարտը՝ շուրջ մեկ շաբաթ, փառատոնի բոլոր մասնակիցները ապրեցին ուջանցիների տներում՝ այդ կերպ հնարավորություն ունենալով ավելի մոտիկից ճանաչել հայկական մշակույթն ու կենցաղը: Մինչև սեպտեմբերի 20-ը Ուջանի Ազատամարտիկների հուշահամալիրի հարակից այգում տեղի ունեցան բացօթյա կինոցուցադրություններ, բացի դա փառատոնի բոլոր ֆիլմերը ցուցադրվեցին նաև Երևանի «Մոսկվա» կինոթատրոնի Կարմիր փոքր դահլիճում:
Փառատոնի բացման արարողությանը ներկա էին նաև ՀԱՅԲԻԶՆԵՍԲԱՆԿԻ աշխատակիցները և ղեկավար անձինք, ովքեր սիրով շրջեցին հյուրընկալ Ուջան գյուղում, ծանոթացան փառատոնի կազմակերպիչների հետ և դիտեցին ցուցադրվող ֆիլմը:
Փառատոնի երկու մրցութային ծրագրերում ընդգրկված էին 9 կարճամետրաժ և 11 լիամետրաժ կինոնկար աշխարհի 15 երկրից՝ Իտալիայից, Գերմանիայից, Շվեյցարիայից, Ռումինիայից, Ինդոնեզիայից, Բելառուսից, Ռուսաստանից, Հայաստանից և այլն: Փառատոնի հաղթողները հայտարարվեցին սեպտեմբերի 19-ին Ուջանում՝ փակման արարողության ժամանակ, և պարգևատրվեցին հատուկ այս առիթով պատրաստված ավանդական հայկական գորգերով: Սեպտեմբերի 20-ին հաղթող ֆիլմերը ցուցադրվեցին «Մոսկվա» կինոթատրոնում:
ՀԱՅԲԻԶՆԵՍԲԱՆԿԸ աջակից է մշակութային միջոցառումներին և դրանց կատարաման, ինչպես նաև մշտապես Հայաստանում մշակույթի զարգացմանը նպաստող ծրագրերի կողքին է:

ПРИ ПОДДЕРЖКЕ АРМБИЗНЕСБАНКА СОСТОЯЛСЯ 5-ЫЙ УДЖАНСКИЙ МЕЖДУНАРОДНЫЙ ФЕСТИВАЛЬ ДОКУМЕНТАЛЬНЫХ ФИЛЬМОВ
14 сентября с.г. в 19:30, при поддержке ЗАО “АРМБИЗНЕСБАНК”, в Мемориальном комплексе воинов-освободителей в селе Уджан Арагацотнского марза состоялась церемония открытия 5-го Уджанского фестиваля документальных фильмов “Абрикосовое дерево”.  Фестиваль открылся выступлением Уджанского молодежного хора и завершился показом короткометражного фильма “Последний день” известного российского режиссера Александра Расторгуева.
До завершения фестиваля, почти неделю, все участники фестиваля жили в домах уджанцев, что позволило им ближе познакомиться с культурой и бытом армян. До 20 сентября в парке, прилегающем к уджанскому Мемориальному комплексу воинов-освободителей, под открытым небом состоялся показ фильмов, кроме того, все фильмы фестиваля были продемонстрированы в Красном зале кинотеатра “Москва”.
На церемонии открытия фестиваля также присутствовали сотрудники и руководители АРМБИЗНЕСБАНКА. Они совершили прогулку по гостеприимному селу Уджан, познакомились с организаторами фестиваля. День завершился просмотром фильма.
В двух конкурсных программах кинофестиваля - 9 короткометражных фильмов и 11 полнометражных фильмов из 15 стран: Италия, Германия, Швейцария, Румыния, Индонезия, Белaрусь, Россия, Армения и др. Имена победителей фестиваля были объявлены 19 сентября во время церемонии закрытия фестиваля в Уджане. Победителям вручили специальные традиционные армянские ковры, сплетенные специально для этого случая. 20 сентября фильмы-победители были продемонстрированы в кинотеатре “Москва”.
АРМБИЗНЕСБАНК поддерживает проведение культурных мероприятий и проектов, способствующих развитию культуры в Армении.